Projekt „Premia społeczna” – grant dla gmin i powiatów na 500 tysięcy złotych
Projekt „Premia społeczna” stanowi świetną okazję na dofinansowanie dla samorządów, które chcą zadbać o świadczenie usług społecznych dla swoich mieszkańców. Gminy i powiaty, których celem jest realne wsparcie różnych grup społecznych, powinny złożyć wniosek o przyznanie tego grantu.
Dofinansowanie w ramach projektu „Premia społeczna” ma pomóc jednostkom samorządu terytorialnego w rozwoju lokalnych usług społecznych. Grant przyznawany jest na pokrycie, nawet 90% kosztów, związanych z realizacją wybranych inicjatyw. Wniosek o przyznanie dofinansowania można złożyć do 4 czerwca 2025 roku, za pomocą specjalnego generatora w formie online. W przypadku wątpliwości związanych z wypełnieniem wniosku, można skorzystać z pomocy infolinii. Organizowane są również bezpłatne szkolenia dla samorządów w tym temacie.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską. Za jego wdrożenie i koordynację odpowiada fundacja Fundusz Współpracy. Projekt „Premia Społeczna” był również organizowany w poprzednich latach, jednak obecnie zmieniono jego zasady na korzyść jednostek samorządu terytorialnego. Zapewnione zostało także wyższe wsparcie finansowe, wynoszące do 500 tysięcy złotych. Co istotne, każda gmina i powiat mogą składać kilka wniosków o uzyskanie grantów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację całego projektu. Grant jest w pierwszej kolejności przyznawany jednostkom samorządu, które są w gorszej sytuacji ekonomicznej. Przed jego przyznaniem rozpatrywane są takie aspekty, jak liczba osób korzystających na co dzień z opieki społecznej czy poziom bezrobocia na terenie danego samorządu. Wypełniając online wniosek o grant, można przy okazji sprawdzić wyniki spotkań sportowych, korzystając ze strony: bet.pl/bonus/sts-kod-promocyjny/.
Jakie inicjatywy wspiera projekt „Premia społeczna”?
Celem projektu „Premia społeczna” jest, przede wszystkim, budowanie silnych, lokalnych społeczności, które nie są obojętne na potrzeby mieszkańców znajdujących się w gorszej sytuacji życiowej. Projekt umożliwia finansowanie różnych usług społecznych. Jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczyć otrzymane środki np. na opiekę nad seniorami czy pomoc osobom niepełnosprawnym.
Środki pochodzące z projektu mogą zostać również przekazane na wsparcie dla potrzebujących dzieci, młodzieży czy też specjalistyczne poradnictwo psychologiczne. Ważne jest, by usługi te były świadczone przez lokalne instytucje i przedsiębiorstwa, co zapewnia tworzenie oraz utrzymywanie miejsc pracy w obrębie danej jednostki samorządu terytorialnego. Gminy i powiaty składające wniosek o przyznanie dofinansowania powinny pamiętać, że dodatkowe punkty, wpływające na przyznanie grantu, można uzyskać za podejmowanie współpracy z centrami usług społecznych lub zlecanie określonych zadań lokalnym przedsiębiorstwom społecznym. Kolejne punkty można uzyskać za wykazanie we wniosku, że dofinansowanie zostanie wykorzystane na rzecz społeczności, która ma zwiększone potrzeby, przykładowo na rzecz seniorów.
Projekt „Premia społeczna” jest świetną inicjatywą, która wspiera lokalne samorządy. Z pomocą otrzymanego dofinansowania jednostki samorządu terytorialnego mogą wesprzeć osoby, które tego najbardziej potrzebują.